LEM KONzEPT

EN

Lem Konzept was commissioned by Radio Copernicus – a polish-german curatorial programme in 2006.  The project comes from fascination of  Stanislaw Lem’s “Robot’s faity tales”. The book is written with the specific old fairy-tale language that was used to describe the future. This unusual poetics was adapted as a radio play featuring actror Niko Niakas . Jacaszek composed an orginal “fairy techno” soundtracks. Listen to Lem Konzept Samples

PL

LEM KONzEPT został zamówiony przez polsko-niemiecki projekt kuratorski  RADIO COPERNICUS w 2006 roku .  Narodził się z fascynacji bajkami i poetyką pisarstwa Stanisława LEMA.

Lem Konzept to rodzaj para-słuchowiska, gdzie fragmenty “Bajek robotów” czyta aktor (Niko Niakas, teatr W. Horzycy w Toruniu), a tekst wzbogacony jest o specjalnie przygotowane podkłady muzyczne. Nie jest to jednak zwykła historia opowiedziana od początku do końca. Lem konzept to raczej impresja na temat utworu Lema. Bajki Robotów, to nie tylko naukowe spostrzeżenia, aluzje  i komentarze do współczesności . Pisarz posłużył się przy okazji oryginalną formą, historie elektronicznych maszyn i kosmicznych cywilizacji opowiadając w poetyce starodawnych baśni.

Jacaszek podjął próbę powtórzenia tego zabiegu w domenie dźwiękowej: elektroniczne i  techniczne brzmienia połączył z rozmarzonymi , bajkowymi harmoniami, “wysamplowanymi” z dźwiękowych bajek dla dzieci.. Lem konzept to adaptacja następujących bajek:

*Jak Mikromił i Gigacyan ucieczkę mgławic wszczęli.

* Skarby króla Biskalara

* Przyjaciel Automateusza

* Bajka o maszynie cyfrowej co ze smokiem walczyła

* Jak ocalał świat

* Biała smierć

* Maszyna Trurla

* Dwa potwory

* Jak Erg Samozwaniec bladawca pokonał